IndeksIndeks  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share
 

 Księga Eliksirów

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Huncwot
Huncwot

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów EmptySro 25 Kwi 2018, 20:03


Eliksirowarstwo


Eliksirowarstwo to sztuka warzenia skomplikowanych mikstur. Niedoceniana w świecie czarodziejów, przegrywa często z dziedzinami magii bardziej użytecznymi w czarodziejskich pojedynkach. Niektórzy zapominają jednak o tym jak dużą rolę mogą pełnić silne trucizny, antidota czy eliksiry lecznicze. Zaklęcia to przecież nie wszystko.



Poziom łatwy


Eliksir Bujnego Owłosienia
Cechy charakterystyczne: barwa zgniłej zieleni, odstraszający zapach
Działanie: Powoduje nadmierny przyrost włosów.
Składniki: 5 szczurzych ogonów, jeden kamień saargo, 2 suszone czterolistne koniczyny, 5 ml soku z pijawek.
Sposób uwarzenia: Litr wody podgrzać w kociołku aż do uzyskania temperatury sześćdziesięciu stopni. Następnie wrzucić do niego kamień saargo. Wywar powinien od razu wydzielić zapach przypominający brudne skarpety. Wlać pięć mililitrów soku z pijawek i mieszać dwadzieścia trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodać dwie suszone czterolistne koniczyny i zostawić wywar na wolnym ogniu. Pokroić szczurze ogony w kosteczkę i po upływie dwudziestu minut dorzucić je do kociołka. Zamieszać trzy razy z ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Eliksir powinien przybrać barwę zgniłej zieleni, a zapach powinien być odstraszający. Nadaje się od razu do wypicia.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Eliksir czyszczący rany
Cechy charakterystyczne: purpurowy kolor, dymi w kontakcie z raną
Działanie: Eliksir używany do sterylizacji ran. Podczas stosowania rana piecze i kuje.
Składniki: 1 korzeń imbiru, 10 ml wydzieliny korniczaka, 300 g ślazu, 2 liście dyptamu, 20 ml soku z pijawek
Sposób uwarzenia: Zagrzać w kociołku pół litra wody do temperatury 100 stopni, i dodać korzeń imbiru. Minutę później wlać sok z pijawek. Zamieszać trzy razy w lewo i cztery razy w prawo, a następnie wrzucić do kotła 10 ml wydzieliny korniczaka. Schłodzić do temperatury 20 stopni i zamieszać pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wrzucić posiekane liście dyptamu i podgrzać całość do 40 stopni. Na sam koniec dodać 300 g ślazu i mieszać miksturę, aż ta zgęstnieje i zmieni kolor na purpurowy.
Całkowity koszt składników: 15 fasolek

Eliksir dodający wigoru
Cechy charakterystyczne: turkusowa barwa, cierpki smak
Działanie: Eliksir przywracają energię, gdy czujemy się zmęczeni.
Składniki: Sproszkowany pazur hipogryfa, 20 ml krwi salamandry, 200 ml soku z granatu
Sposób uwarzenia: Sproszkowany pazur hipogryfa włożyć do kociołka, a następnie zalać sokiem z granatu. Podgrzewać przez 7 minut. Dodać 20 ml krwi salamandry, a następnie odstawić na pięć dni, aby eliksir był gotowy do spożycia. Eliksir powinien mieć lekko cierpki smak oraz turkusowy kolor.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Eliksir na Kaszel
Cechy charakterystyczne: niebieska barwa, nieprzyjemny smak i zapach
Działanie: Eliksir, który łagodzi i zmniejsza kaszel.
Składniki: 1 korzeń imbiru, 4 rogate ślimaki, 5 liści pokrzywy, 4 liście mięty, 10 ml wydzieliny korniczaka
Sposób uwarzenia: Korzeń imbiru pokroić w krążki i wrzucić do kotła, zalewając 200 ml wrzącej wody. Liście pokrzywy i liście mięty zetrzeć w moździerzu, a następnie dorzucić do kotła, energicznie mieszając miksturę. Następnie dorzucić rogate ślimaki i odczekać około 20 minut. Po tym czasie ślimaki można wyjąć, a do mikstury dodać ostatni składnik w postaci 10 ml wydzieliny korniczaka. Na koniec zamieszać 6 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tak przyrządzony eliksir nadaje się od razu do spożycia.
Całkowity koszt składników: 15 fasolek

Eliksir pieprzowy
Cechy charakterystyczne: czarny kolor, zapach pieprzu
Działanie: Eliksir rozgrzewający, który pozwala złagodzić objawy przeziębienia i katar, chociaż w pełni nie gwarantuje uzdrowienia. Może wystąpić skutek uboczny, a mianowicie wydobywanie się pary z uszu nawet do kilku godzin po zażyciu eliksiru.
Składniki: szczypta pieprzu, 2 korzenie mandragory, róg dwurożca
Sposób uwarzenia: Wstawić w kotle litr wody ze szczyptą pieprzu i doprowadzić do wrzenia. Następnie dodać 2 korzenie mandragory pokrojone na drobną kosteczkę. Kiedy eliksir przybierze ciemnoszarą barwę, zmielić róg dwurożca w moździerzu na proszek i w takiej formie dodać go do wywaru. Zamieszać trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po czym machnąć różdżką nad kociołkiem. Tak przyrządzony eliksir od razu gotowy jest do spożycia.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Eliksir płonącego oddechu
Cechy charakterystyczne: ognistoczerwona barwa, piecze w przełyku
Działanie: Świetny eliksir dla dowcipnisiów, po spożyciu go czarodziej zionie ogniem.
Składniki: 3 papryczki jalapenos, szczypta pieprzu kajeńskiego, 500 ml wody, 2 listki ciemiernika czarnego, korzeń mandragory.
Sposób uwarzenia: Najpierw zetrzeć lub zmielić papryczki, listki ciemiernika i korzeń madragory. Następnie zagotować wodę i wrzucać do kotła kolejno: szczyptę pieprzu kajeńskiego, listki ciemiernika. Po kolejnych piętnastu minutach gotowania na małym ogniu dodać do wywaru papryczki jalapenos i korzeń mandragory. Tak wykonaną miksturę można podać ofierze żartu zarówno na ciepło, jak i schłodoną - efekt palenia w gardle gwarantowany.
Całkowity koszt składników: 15 fasolek
Odkrywca: Franz Krueger

Eliksir Przywracający Mowę
Cechy charakterystyczne: żółta barwa, miodowy-miętowy zapach
Działanie: Eliksir, który zmienia głos pijącego. Jest także w stanie przywrócić głos, jeśli się go straci, a tym samym może przeciwdziałać skutkom zaklęcia Silencio.
Składniki: woda miodowa, 3 gałązki mięty, 1 suszona mandragora, 10 ml syropu z ciemiernika
Sposób uwarzenia: W kociołku podgrzać wodę miodową wraz z gałązkami mięty do temperatury 50 stopni. Następnie osuszyć mandragorę i w całości wrzucić ją do kotła. Dodać jeszcze 10 ml syropu z ciemiernika dla koloru, a następnie zamieszać wszystko razem 6 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Eliksir Szczękościsku
Cechy charakterystyczne: niebieska barwa
Działanie: Eliksir, który powoduje szczękościsk.
Składniki: 2 skórki boomslanga, 100 g much siatkoskrzydłych, 100 g oczu czarnego chrabąszcza, 4 kolce jeżozwierza, 200 g składnika standardowego
Sposób uwarzenia: Zagrzać około litr wody w kotle do temperatury stu stopni, dodając 100 g oczu czarnego chrabąszcza oraz 2 skórki boomslanga. Poczekać aż składniki zmiękną i zamieszać trzy razy miksturę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie dodać do kotła 100 g much siatkoskrzydłych oraz 200 g składnika standardowego. Zamieszać jeszcze trzy razy, jednak w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Machnął różdżką nad kotłem. Na sam koniec zetrzeć kolce jeżozwierza na miazgę przy pomocy moździerza i dosypać je do eliksiru. Zamieszać raz jeszcze, nieważne w którą stroną, po czym zatoczyć nad kotłem różdżką półokrąg.  
Całkowity koszt składników: 25 fasolek

Eliksir Wyostrzający Poczucie Humoru
Cechy charakterystyczne: ruda barwa, zapach imbiru
Działanie: Eliksir powodujący śmiech u każdego człowieka.
Składniki: 4 utłuczone skarabeusze, korzeń imbiru, 10 ml żółci pancernika
Sposób uwarzenia: Zagotować wodę z korzeniem imbiru, po czym cały czas energicznie mieszając, dolać do kotła żółci pancernika. Kiedy mikstura stanie się jednolita i przybierze żółtą barwę, utłuc skarabeusza i w tej formie dorzucić je do zagotowanego eliksiru. Mieszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara do czasu, aż eliksir przybierze rudy kolor.
Całkowity koszt składników: 15 fasolek

Eliksir wzbudzający euforię
Cechy charakterystyczne: barwa słoneczno-żółta
Działanie: Eliksir, który powoduje przypływ energii. Oprócz tego, że uzależnia, ma też inne skutki uboczne. Powodują nadmierny chichot i chęć chwytania ludzi za nosy.
Składniki: figa abisyńska, 10 kolców jeżozwierza, 2 gałązki mięty, 3 fasolki sopophorusa, 200 ml nalewki z piołunu
Sposób uwarzenia: Dwa litry wody zagotować w kociołku. Zgnieść figę srebrnym nożykiem i wrzucić ją do kociołka (razem z sokiem, który wypuściła). Wziąć mieszadło i zamieszać w kociołku trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodać 10 kolców jeżozwierza - eliksir powinien przybrać wtedy barwę pomarańczową. Odczekać dwadzieścia jeden minut. Po tym czasie dodać fasolki sopophorusa. Odstawić na godzinę. Po tym czasie dodać dwie gałązki mięty oraz 20 ml nalewki z piołunu i zamieszać raz jeszcze. Prawidłowo uwarzony eliksir powinien mieć słoneczno-żółtą barwę.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Mikstura powodująca chaos w głowie
Cechy charakterystyczne: niebieska barwa, zapach różany
Działanie: Eliksir powoduje ogromny natłok myśli (chaos) w głowie.
Składniki: 4 kolce róży, 5 pijawek, 100 g oczu diabła morskiego, 20 ml olejku różanego, 200 ml nalewki z piołunu, 2 bulwy czyrakobulwy
Sposób uwarzenia: Do zimnej wody nalać 20 ml olejku różanego i zamieszać trzy razy w obojętną stronę. Następnie podgrzać wywar do temperatury około 80 stopni i wrzucić kolce róży oraz ścięte na drobne kawałki pijawki. Energicznie mieszać, po czym odczekać około 20 minut. Po tym czasie należy zgnieść oczy diabła morskiego w moździerzu i dodać je do eliksiry wraz z nalewką z piołunu. Jeszcze raz zamieszać, koniecznie 2 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na sam koniec rozciąć dwie czyrakobulwy i wlać otrzymany z nich sok do kotła. Mieszać miksturę póki ta nie przybierze niebieskiego koloru.
Całkowity koszt składników: 25 fasolek

Mikstura powodująca senność
Cechy charakterystyczne: fioletowa barwa
Działanie: Eliksir, który powoduje senność. Jego opary są wystarczające, aby wywołać zmęczenie i znużenie w danej osobie.
Składniki: 2 korzenie waleriany, 1 kwiat asfodelusa, 100 g oczu węgorza
Sposób uwarzenia: Przed zagotowaniem wody ususzyć dwa korzenie waleriany, a następnie zgnieść je na proch. Następnie wsypać je do zagrzanej wody i dodać kwiat asfodelusa. Kiedy eliksir przybierze barwę czerwoną, zmniejszyć temperaturę do 10 stopni i dopiero dorzucić oczy węgorza. Na sam koniec machnąć różdżką nad kotłem i mieszać, póki mikstura nie będzie jednolita i nie osiągnie fioletowej barwy.
Całkowity koszt składników: 30 fasolek

Napój leczący z czyraków
Cechy charakterystyczne: niebieski kolor, gęsty, niesmaczny
Działanie: Eliksir leczący czyraki, nawet te wywołane zaklęciem.
Składniki: 4 kły węża, 2 gryzące cebule, suszona pokrzywa, 40 g śluzu gumochłonów, 1 sproszkowany korzeń imbiru, 4 marynowane kręgosłupy jeżanek, 6 podsuszonych rogatych ślimaków, 2 kolce jeżoziwerza
Sposób uwarzenia: Dodać zmiażdżone kły węża do kociołka i zamieszać je wraz z litrem wody. Drobno posiekać gryzące cebule i wrzucić je do kociołka, a następnie podgrzać miksturę. Dorzucić suszoną pokrzywę. Dodać trochę śluzu gumochłonów i zamieszać energicznie. Wsypać trochę sproszkowanego korzenia imbiru i ponownie zamieszaj energicznie. Dodać marynowane kręgosłupy jeżanek. Mieszać powoli, żeby nie uszkodzić kolców jeżanki. Dodać trochę podduszonych rogatych ślimaków. Dodać kolce jeżozwierza. Po zamieszaniu eliksir jest gotowy do podania pacjentowi.
Całkowity koszt fasolek: 30 fasolek

Roztwór Czyszczący
Cechy charakterystyczne: jasnoniebieska barwa, mydlany zapach
Działanie: Eliksir stosowany do czyszczenia zabrudzeń.
Składniki: 1 kostka mydła, 100 g much siatkoskrzydłych, 100 g sproszkowanego kamienia księżycowego
Sposób uwarzenia: Bardzo prosta receptura, wedle której należy najpierw zagotować wodę, a następnie wrzucić do niej mydło i mieszać miksturę dopóki to się całkiem nie rozpuści. Kiedy to się już stanie, schłodzić wywar do temperatury pokojowej i dodać pozostałe składniki. Mieszać aż roztwór przybierze jasnoniebieską barwę i stanie się jednolity.
Całkowity koszt składników: 10 fasolek

Wywar wzmacniający
Cechy charakterystyczne: jasnozielona barwa, posmak kwiatowy
Działanie: Eliksir regenerujący, mogący przyśpieszyć gojenie mało poważnych ran.
Składniki: 1 bylina cebulicy, 200 g dyptamu, 2 gryzące cebule, 200 ml oleju rycynowego, 5 ognistych nasion, 4 oczy czarnego żuka
Sposób uwarzenia: Wstawić w kotle wodę na duży ogień i wrzucić do niej ogniste nasiona. Uwaga! Z kotła buchnie niewielki płomień, który po chwili jednak zaniknie. Dodać oczy żuka, które powinny się rozpuścić. Kiedy to się stanie, należy dolać olej rycynowy i 2 skrojone na cieniutkie paski gryzące cebule. Po zamieszaniu mikstury 5 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wrzucić do kotła dyptam, a także bylinę cebulicy. Otrzymany eliksir powinien pachnieć kwiatami i przybrać jasnozielony kolor. Jeśli nadal utrzymuje się silny zapach cebuli, poleca się dodać nieco więcej dyptamu.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Wywar z Blekotu
Cechy charakterystyczne: bezwonny, kremowa barwa
Działanie: Po wypiciu wywaru człowiek zaczyna bełkotać, mówić głupoty.
Składniki: 10 liści blekotu, 100 g much siatkoskrzydłych, 5 kłów kielargonii
Sposób uwarzenia: Liście blekotu rozgnieść w moździerzu tak, by puściły sok, a następnie dodać go do wrzącej wody. Wrzucić także muchy siatkoskrzydłe i zamieszać 10 razy w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Na sam koniec dodać do kotła 5 kłów kielargonii, zamieszać 2 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i stuknąć różdżkę o brzeg kociołka.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Wywar Zakłopotania
Cechy charakterystyczne: bordowa barwa, zapach pomarańczy
Działanie: Eliksir wprawiający w zakłopotanie.
Składniki: 100 g brodawkolepu, 5 pijawek, 1 muszla toksyczka, 2 pomarańcze
Sposób uwarzenia: Zagotować wodę do temperatury 100 stopni, dodając do niej 100 g brodawkolepu. Pijawki rozgnieść w moździerzu na papkę i także dorzucić do kotła wraz z pomarańczami. Zamieszać dwa razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i dopiero wtedy wrzucić do mikstury muszlę toksyczka. Po około dwudziestu minutach eliksir powinien przybrać bordową barwę. Wówczas należy wyciągnąć muszlę toksyczka z kotła.
Całkowity koszt składników: 20 fasolek

Wywar ze Szczuroszczeta
Cechy charakterystyczne: żółta barwa, niezbyt przyjemny zapach
Działanie: Leczy niewielkie zadrapania, płytkie rany i przecięcia.
Składniki: 4 czułki szczuroszczeta, 200 g zmielonego ziela rdestu ptasiego
Sposób uwarzenia: Rdest ptasi zmielić w moździerzu, a następnie dodać do około 400 ml wrzącej wody. Kiedy eliksir stanie się jednolitą substancją, dorzucić czułki szczuroszczeta i mieszać aż do osiągnięcia przez wywar żółtej barwy. By zniwelować nieprzyjemny zapach wywaru, można dodać parę listków mięty, jednak nie jest to składnik konieczny.
Całkowity koszt składników: 25 fasolek


Ostatnio zmieniony przez Huncwot dnia Sro 20 Cze 2018, 19:01, w całości zmieniany 1 raz
Huncwot
Huncwot

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Re: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów EmptySro 25 Kwi 2018, 20:29


Poziom średni


Antidotum na Popularne Trucizny
Cechy charakterystyczne: kolor cyraneczki
Działanie: Przeciwdziała popularnym truciznom, jak np. ukąszenia i użądlenia różnych magicznych stworzeń.
Składniki: 2 bezoary, 2 porcje składnika standardowego, 200 g ziela rdestu ptasiego, róg jednorożca, 2 jagody z jemioły, 1 liść warzuchy
Sposób uwarzenia: Dodać dwa bezoary do moździerza i rozdrobnić je na bardzo drobny proszek. Dodać cztery miarki takiego proszku do kociołka. Następnie wsypać do kociołka dwie porcje składnika standardowego. Podgrzewać wszystko na średnim ogniu przez pięć sekund. Wrzucić ziele rdestu ptasiego oraz liść warzuchy. Zostawić tak przygotowany napar na 40 minut (kociołek cynowy), 34 minuty (kociołek mosiężny) lub 30 minut (kociołek miedziany). Po odczekaniu dodać szczyptę sproszkowanego rogu jednorożca do kociołka. Mieszać dwa razy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dorzucić dwie jagody z jemioły. Mieszać dwa razy, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na koniec machnąć różdżką nad kociołkiem.
Całkowity koszt składników: 40 fasolek

Bahanocyd
Cechy charakterystyczne: czarna barwa, nieprzyjemny zapach
Działanie: Środek służący do unieszkodliwiania bahanek. Mikstura paraliżuje stworzenie na krótki czas, który pozwala usunąć je z danego miejsca, czy też przynajmniej uniknąć ukąszenia.
Składniki: 10 ml wydzieliny Korniczaka, 1 sproszkowana muszla Toksyczka, 1 Smocza wątroba, 10 ml esencji z Szaleju Jadowitego, 200 ml nalewki z Pięciornika Kurze Ziele, szczypta cykuty
Sposób uwarzenia: Na początku trzeba nalać wydzielinę korniczaka do kociołka i szybko mieszać. Następnie utrzeć i dodać do kociołka muszlę toksyczka.Mieszać zawartość w wysokiej temperaturze.Dodać smoczą wątrobę i dalej energicznie mieszać. Wsypać szczyptę esencji z cykuty. Dodać trochę esencji z szaleju jadowitego i dolać kroplę nalewki z pięciornika kurze ziele. Mieszać powoli eliksir, a po wszystkim pomachać swoją różdżką nad eliksirem.
Całkowity koszt składników: 30 fasolek

Eliksir Gotowości
Cechy charakterystyczne: złota barwa, nieprzyjemny smak i zapach
Działanie: Eliksir, który daje pijącemu dodatkową wytrzymałość.
Składniki: 100 g odwłoków ważek, 2 skrzydła elfów, 10 latających koników morskich, 3 jaja bahanek
Sposób uwarzenia: Dodać dwa skrzydła elfów do kociołka. Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na turkusowy. Dodać jedno jajo bahanki. Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na różowy. Dodać 20g pieczonych odwłoków ważek, aż eliksir zmieni kolor na czerwony. Dodać 5 latających koników morskich, aż eliksir zmieni kolor na żółty. Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na niebieski. Dodać 20g pieczonych odwłoków ważek, aż eliksir zmieni kolor na fioletowy. Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na czerwony. Dodać 2 jaja bahanek, aż eliksir zmieni kolor na zielony. Dodać 60g pieczonych odwłoków ważek, aż eliksir zmieni kolor na niebieski. Dodać 5 latających koników morskich, aż eliksir zmieni kolor na czerwony. Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na złoty.
Całkowity koszt składników: 40 fasolek

Eliksir Męstwa
Cechy charakterystyczne: purpurowa barwa, zapach stokrotek
Działanie: Eliksir dodający odwagi, pomagający zwalczyć lęki.
Składniki: 3 stokrotki, 200 ml nalewki z pięciornika kurze ziele, 5 rogatych ślimaków, 2 pióra hipogryfa
Sposób uwarzenia: Do kotła wlać nalewkę z pięciornika kurze ziele i dodać do niej kwiaty stokrotek, następnie podgrzać do temperatury około 40 stopni. Pióra hipogryfa zamoczyć najpierw w wodzie, a dopiero potem dodać do wywaru wraz z rogatymi ślimakami. Mieszać energicznie aż eliksir uzyska purpurową barwę, a kiedy to się stanie, wyciągnąć z kotła rogate ślimaki.
Całkowity koszt składników: 30 fasolek

Eliksir Mózgowy Baruffia
Cechy charakterystyczne: czarna barwa, smak pomarańczy
Działanie: Wywar o działaniu pobudzającym mózg. Zakazany w Hogwarcie!
Składniki: 4 skarabeusze, 100 g składnika standardowego, 1 jajo widłowęża, 2 pomarańcze
Sposób uwarzenia: Zagotować litr wody, do którego należy dosypać miarkę składnika standardowego. Kiedy na spodzie kotła widoczny będzie wytrącony osad, dorzucić pokrojone w łódeczki pomarańcze i zgniecione w moździerzu skarabeusze. Zamieszać pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jajo widłowęża obrać z cieniutkiej skorupki – najlepiej w tym celu najpierw wrzucić jajo do gorącej wody. W ten sposób obrane dorzucić do kotła i mieszać wywar aż stanie się jednolity i przybierze czarny kolor.
Całkowity koszt składników: 35 fasolek

Eliksir Przeciwbólowy
Cechy charakterystyczne: błękitna barwa, kwaśny smak
Działanie: Eliksir ten łagodzi lub całkowicie usuwa ból.
Składniki: 10 kwiatów mniszka lekarskiego, 3 korzenie mandragory, 50 ml rosy z księżycowego kwiatu, 5 g ziela lulka czarnego, parę kropel soku z cytryny
Sposób uwarzenia: Zagotować wodę, dodając do niej parę kropel wody z cytryny, rosę z księżycowego kwiatu i kwiaty mniszka lekarskiego. Następnie dopiero podgrzać temperaturę do około 100 stopni. Kiedy mikstura zacznie wydzielać charakterystyczny cytrynowo-kwiatowy zapach, schłodzić eliksir do temperatury około 15 stopni i dodać 5 g ziela lulka czarnego startego w moździerzu. Energicznie mieszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż eliksir przybierze błękitną barwę.
Całkowity koszt składników: 40 fasolek

Eliksir przeciwko Upojeniu Alkoholowemu
Cechy charakterystyczne: pomarańczowa barwa
Działanie: Eliksir wypity przed zabawą alkoholową pozwala na zachowanie trzeźwości umysłu, ponieważ alkohol jest szybko trawiony i wydalany z organizmu. Eliksir wypity nad ranem usuwa zaś dolegliwości związane z tzw. „kacem”.
Składniki: 1 korzeń akonitu, 10 kwiatów mniszka lekarskiego, 1 gałązka waleriany, 2 koniczyny
Sposób uwarzenia: Korzeń akonitu zalać zimną wodą i odstawić na godzinę. Następnie doprowadzić w kociołku litr wody do wrzenia i dodać przemiękły korzeń akonity i 10 kwiatów mniszka lekarskiego. Zamieszać 6 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i obniżyć temperaturę do około 50 stopni. Gałązkę waleriany pociąć na pięć równych kawałków i wrzucić do kotła wraz z koniczynami. Mieszać tak długo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż mikstura osiągnie pomarańczową barwę. Później ochłodzić, by eliksir nadawał się do spożycia.
Całkowity koszt składników: 30 fasolek
Odkrywca: Dante Shepard

Eliksir Siły
Cechy charakterystyczne: złota barwa, nieprzyjemny smak i zapach
Działanie: Eliksir w kolorze żółtym, dający większą siłę czarodziejowi, który go pije.
Składniki: 10 ml krwi reema, 1 łuska trytona, 1 róg buchorożca, 2 kwiaty tojadu
Sposób uwarzenia: Róg buchorożca zmielić w moździerzu i zmieszać z krwią reema, po czym odstawić na około godzinę w jakieś chłodne, ciemne miejsce. Następnie nalać wody do kotła na małym ogniu i wrzucić do niej 2 kwiaty tojadu. Poczekać aż puszczą one soki, po czym dodać także łuskę trytona pokrojoną w drobne kawałeczki. Zamieszać cztery razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i pozwolić miksturze całkiem ostygnąć. Dopiero po tym zmieszać wywar wraz z krwią reema z proszkiem z rogu bochorożca. Mieszać energicznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż mikstura stanie się jednolita, płynna i przybierze złoty kolor.
Całkowity koszt składników: 45 fasolek

Eliksir Słodkiego Snu
Cechy charakterystyczne: fioletowa barwa, słodki smak i zapach
Działanie: Eliksir, który powoduje natychmiastowe zaśnięcie osoby, która go wypije.
Podawany chorym, cierpiącym na bezsenność i małym dzieciom mającym problemy ze snem. Można podawać go doustnie, nasączyć nim pokarm bądź dodać do napoju. Eliksir Słodkiego Snu podaje się w szpitalach. Po jego wypiciu nie ma się żadnych snów.
Składniki: 2 krople śluzu gumochłona, 4 gałązki lawendy, 4 gałązki waleriany, 6 miarek standardowego składnika
Sposób uwarzenia: Gałązki lawendy i waleriany ususzyć, a następnie zmielić na proszek. Tak otrzymaną substancję wraz z sześcioma miarkami składnika standardowymi wsypać do około 300 ml wody w kociołku i podgrzać do temperatury 40 stopni. Mieszać energicznie w obojętną stronę, by eliksir przybrał jednolitą, płynną formę. Na sam koniec dodać dwie kropelki śluzu gumochłona i zamieszać, aby zagęścić miksturę.
Całkowity koszt składników: 45 fasolek

Eliksir Uspokajający
Cechy charakterystyczne: biała barwa, wzbijająca się spiralnie para
Działanie: Sprawia, że pijący odzyskuje spokój wewnętrzny i harmonię ducha. Często podawany przez uzdrowicieli niecierpliwym pacjentom, jak i pacjentom po różnych traumatycznych przeżyciach. Nie uleczy jednak głębokiej depresji czy poważnych pourokowych chorób psychicznych.
Składniki: 100 g sproszkowanego kamienia księżycowego, 100 ml syropu z ciemiernika czarnego, 2 kolce jeżozwierza, 1 sproszkowany róg jednorożca
Sposób uwarzenia: Kamień księżycowy rozbić i zgnieść w moździerzu na proch, a następnie dodać go do syropu z ciemiernika. Tak otrzymaną „nalewkę” dolać do pół litra wody zagotowanej w kotle. Odczekać około dwudziestu minut, w międzyczasie mieląc róg jednorożca w moździerzu, a następnie dodać róg jednorożca i dwa kolce jeżozwierza do eliksiru. Eliksir powinien uzyskać barwę białą. Na sam koniec należy co energicznie mieszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż zacznie się znad niego wzbijać spiralnie para.
Całkowity koszt składników: 40 fasolek

Eliksir zmieniający kolor włosów
Cechy charakterystyczne: ciemnobrązowa barwa; wciera się go we włosy
Działanie: Eliksir, który powoduje zmianę koloru włosów z naturalnego koloru na barwę, o której pomyśli osoba zażywająca go.
Składniki: 2 bulwy czyrakobulwy, 100 g kamienia księżycowego, 100 g ziela ruty pospolitej, 1 skacząca bulwa
Sposób uwarzenia: W moździerzu zetrzeć ziele ruty pospolitej wraz z rozbitymi kawałkami kamienia księżycowego. Następnie wrzucić mieszankę do litra zagotowanej wody. Mikstura musi gotować się około 15 minut. Po tym należy dodać do niej jedną skaczącą bulwę – uwaga, nieraz zdarza jej się uciekać z kociołka, dlatego trzeba przytrzymywać ją chochlą dopóki nie przestanie wesoło pląsać. Zamieszać dwa razy w obojętną stronę, po czym rozciąć dwie czyrakobulwy i dolać do mikstury otrzymani z nich sok. Po zamieszaniu eliksir powinien przybrać ciemnobrązową barwę. Po schłodzeniu można go wetrzeć we włosy.
Całkowity koszt składników: 35 fasolek

Wywar Dekompresyjny
Cechy charakterystyczne: jasnozielona barwa
Działanie: Zmniejsza wywołaną magicznie opuchliznę, a także przeciwdziała skutkom Eliksiru Rozdymającego.
Składniki: 2 pijawki, 1 bezoar, 10 ml ropy z czyrabobulwy.
Sposób sporządzenia: Wlać do kociołka litr wody i doprowadzić ją do wrzenia. Wrzucić półsproszkowanego bezoaru i zamieszać w kociołku pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodać pijawki oraz pozostałą część bezoaru, tym razem w całości. Odczekać dziesięć minut. Dodać ropę z czyrakobulwy i zamieszać trzy razy ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Eliksir nadaje się do użycia już po pięciu godzinach od uwarzenia. Prawidłowo wywarzony wywar powinien mieć barwę jasnozieloną.
Całkowity koszt składników: 40 fasolek

Wywar zaciemniający umysł
Cechy charakterystyczne: bakłażanowa barwa, gorzki smak
Działanie: Eliksir wywołuje porywczość i lekkomyślność u pijącego.
Składniki: 100 g blekotu, 2 pancerze chropianka, 200 ml nalewki z pięciornika kurze ziele
Sposób uwarzenia: Zmieszać nalewkę z pięciornika kurze ziele i blekot z około ¼ litra wody, a następnie ogrzać miksturę do temperatury 70 stopni. Zamieszać trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i machnąć energicznie różdżką nad kociołkiem. Następnie dodać do kociołka pancerze chropianka i doprowadzić eliksir do wrzenia, cały czas energicznie mieszając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Kiedy pancerzyki się rozpadną i eliksir przybierze bakłażanową barwę, można go schłodzić, gdyż oznacza to, że cały proces jego warzenia dobiegł końca.
Całkowity koszt składników: 50 fasolek

Eliksir Zwinności
Cechy charakterystyczne: złota barwa, nieprzyjemny smak i zapach
Działanie: Eliksir sprawia, że ten, kto go wypije jest o wiele bardziej zręczny.
Składniki: 3 skrzydła elfa, 100 ml soku z chorbotka, 4 łodygi ogórecznika, 200 g kamienia księżycowego, 1 bylina cebulicy
Sposób uwarzenia: Do kotła wstawić bylinę cebulicy wraz z łodygami ogórecznika i zalać je całe wodą, doprowadzając wywar do wrzenia. Następnie dodać 100 ml soku z chorbotka i zamieszać raz zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W moździerzu sproszkować kamień księżycowy i dosypać go do warzonego eliksiru. Dwa razy poruszyć różdżką nad kotłem, raz w lewo, raz w prawo, po czym wrzucić do kotła skrzydła elfa. Zamieszać go jeszcze trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a kiedy przybierze złotą barwę, schłodzić. Eliksir jest gotowy do użytku tuż po uwarzeniu.
Całkowity koszt składników: 45 fasolek


Ostatnio zmieniony przez Huncwot dnia Sro 20 Cze 2018, 18:58, w całości zmieniany 1 raz
Huncwot
Huncwot

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Re: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów EmptySro 25 Kwi 2018, 20:36


Poziom trudny


Amortencja
Cechy charakterystyczne: perłowy połysk, wzbijająca się spiralnie para, charakterystyczny zapach – dla każdego inny w zależności od tego, co go pociąga.
Działanie: Najsilniejszy eliksir miłosny znany w świecie czarodziejów. Wystarczy dodać kilka kropel do napoju danej ofiary, a zapała ona obsesyjnym uczuciem do osoby, która go uwarzyła. Przez wielu bagatelizowany, jednak doświadczeni eliksirowarowie ostrzegają przed zgubnym działaniem eliksiru.
Składniki: fiołki, astry, jaśminy lub irysy (najlepiej aby były zebrane w czasie pełni księżyca), pomarańcze, korzenie mandragory, werbenie i zarodniki paproci zmieszane z litrem wody lub dowolnym trunkiem.
Sposób uwarzenia: Na początku zalać zarodniki paproci litrem wody bądź dowolnie wybranym trunkiem i podgrzać. Zamieszać dwa razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dopiero jak eliksir przybierze barwę jasnozieloną, należy dodać kwiaty fiołków, astrów, jaśminów albo irysów (nie należy tych kwiatów łączyć, albo-albo). Eliksir powinien przybrać barwę fioletową. Należy wziąć pomarańcze, pokroić je w ‘łódeczki’ i dodać do eliksiru. Następnym składnikiem są korzenie mandragory, które należy najpierw obmyć, a dopiero później dodać do eliksiru. Cały eliksir należy odłożyć na pół godziny na wolnym ogniu. Po tym czasie należy dodać ostatni składnik - werbenie. Po kilku minutach eliksir powinien być gotowy. Znakiem, że wywar się udał jest bijący z niego perłowy blask i para unosząca się w charakterystycznych spiralach. Każdy człowiek zapach amortencji odczuwa inaczej. Woń wywaru kojarzy mu się zawsze z zapachami, które są dla niego najprzyjemniejsze. Im eliksir jest starszy, tym jego działanie staje się mocniejsze.
Całkowity koszt składników: 90 fasolek

Antidotum na Niepopularne Trucizny
Cechy charakterystyczne: jaskrawozielona barwa
Działanie: Leczy drobne magiczne dolegliwości i słabsze trucizny. Pomaga na przykład na ugryzienia Bahanek.
Składniki: 5 ognistych nasion, 1 kwiat ciemiernika, 2 rogi garboroga, 1 żądło żądlibąka, 5 pancerzy chropianki, 8 kwiatów stokrotki, 1 figa abisyńska
Sposób uwarzenia: Do połowy litra wody wrzucić 5 ognistych nasion. Uwaga! Z kociołka buchnie niewielki płomień, który po chwili zniknie. Następnie zetrzeć dwa rogi garboroga w moździerzu i dosypać do mikstury. Zamieszać pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara a następnie nakreślić ósemkę. Kwiat ciemiernika oraz stokrotki posiekać na mniejsze kawałki i wrzucić do mikstury. Zamieszać dwa razy, dodać obraną, całą figę abisyńską. Na sam koniec dodać żądło żądlibąka i pancerze chropianek, po czym podgrzać jeszcze wywar do temperatury 100 stopni. Kiedy żądło i pancerze się rozpadną, zamieszać jeszcze dwa razy, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kiedy eliksir przybierze jaskrawozieloną barwę, oznacza to, że jest gotowy.
Całkowity koszt składników: 60 fasolek

Eliksir Hufflepuff
Cechy charakterystyczne: słonecznikowa barwa
Działanie: Eliksir ma za zadanie zatamować wymioty wnętrzności, działa również jako środek przeciwbólowy na bóle brzucha. Antidotum na Eliksir Ravenclaw.
Składniki: 2 korzenie akonitu, 3 kwiaty asfodelusa, 1 sproszkowany róg jednorożca, 1 kwiat anjelici, 10 ml wydzieliny z korniczaka
Sposób uwarzenia: Korzenie akonitu zamoczyć w wydzielinie korniczaka i odstawić na dwadzieścia minut, aby nasiąkły. W kotle podgrzać litr wody do temperatury 80 stopni i wrzucić do niej kwiaty asfodelusa oraz kwiat anjelici. Zamieszać piętnaście razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W moździerzu zetrzeć róg jednorożca na proch i dosypać go do mikstury. Podgrzać temperaturę do 100 stopni i poczekać około dziesięciu minut. Po tym wrzucić do kotła korzenie akonitu. Zamieszać dwa razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na sam koniec machnąć różdżką nad kotłem, wypowiadając radośnie „Hufflepuff”. Eliksir powinien przybrać słonecznikową barwę.
Całkowity koszt składników: 65 fasolek

Eliksir leczący rany
Cechy charakterystyczne: barwa czerwona jak krew
Działanie: Eliksir pozwala leczyć o wiele bardziej niebezpieczne i głębsze rany niż Wywar ze Szczuroszczeta. Nie jest jednak w stanie wyleczyć obrażeń wewnętrznych. Jest także słabszy niż Eliksir Wiggenowy.
Składniki: 200 g zmielonych liści belladony, 4 figi abisyńskie, 10 ml smoczej krwi, 1 duszona mandragora, 10 pijawek, 2 gałązki waleriany, 2 liście dyptamu, 1 bezoar
Sposób uwarzenia: Po pierwsze, należy udusić mandragorę we wrzącej wodzie w kotle, a następnie dodać figi abisyńskie, ziele belladony i gałązki waleriany pocięte na małe kawałeczki. Zamieszać pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż wywar przybierze barwę zieloną. Rozgnieść pijawki w moździerzu na kleistą maź i dodać ją do wywaru, zaraz po tym liście dyptamu. Zamieszać dziesięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż wywar zmieni kolor na czarny. Wrzucić bezoar, odczekać dwie minuty. Po tym dodać ostatni składnik – smoczą krew. Mieszać ponownie zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak długo, aż wywar przybierze barwę czerwoną.
Całkowity koszt składników: 65 fasolek

Eliksir Nienawiści
Cechy charakterystyczne: granatowa, niemalże czarna barwa
Działanie: Przeciwieństwo eliksirów miłości. Sprawia, że dana osoba nienawiści kogoś z całego serca. Efekty utrzymują się nawet do tygodnia.
Składniki: 1 kwiat księżycowy, 100 g brodawkolepu, 2 byliny cebulicy, 4 skórki boomslanga, 4 kły chropianka
Sposób uwarzenia: Do wrzącej wody wrzucić byliny cebulicy i kwiat boomslanga, a następnie w wywarze zamarynować skórki boomslanga. Należy je odłożyć w jakieś chłodne miejsce na całą noc. Na drugi dzień wstawić w kotle litr wody i podgrzać do temperatury 60 stopni. Wrzucić do niej kły chropianka i brodawkolep i mieszać szesnaście razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na sam koniec dodać zamarynowane skórki boomslanga i zamieszać jeszcze trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, po czym machnąć różdżką, wypowiadając słowo „przeklnij”.
Całkowity koszt składników: 75 fasolek

Eliksir Osłabiający
Cechy charakterystyczne: bezbarwny i bezzapachowy
Działanie: Sprawia, że pijący ma o wiele mniej siły.
Składniki: 200 ml nalewki z piołunu, 2 skórki boomslanga, 20 ml żółci pancernika, 2 skrzydła nietoperza, korzeń nocnego cienia
Sposób uwarzenia: Zmieszać 200 ml wody z 200 ml nalewki z piołunu i tak uzyskaną substancję przelać do kotła, a następnie podgrzać do temperatury 100 stopni. Kiedy nalewka zacznie parować, dolać żółci pancernika i zamieszać trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie ostudzić wywar do temperatury pokojowej i dodać skrzydła nietoperza oraz korzeń nocnego cienia pokrojony w drobną kosteczkę. Zamieszać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara dziesięć razy i pomachać różdżką nad kociołkiem. Po około dziesięciu minutach wyciągnąć skrzydła nietoperza. Taki wywar jest już gotowy do użycia.
Całkowity koszt składników: 60 fasolek

Eliksir poprawiający wzrok
Cechy charakterystyczne: pomarańczowy, zapach piołunu
Działanie: Eliksir leczniczy, który przywraca wzrok osobie go pijącej i przeciwdziała skutkom zaklęcia Conjunctivitis.
Składniki: 400 ml nalewki Piołun, 2 sproszkowane rogi Jednorożca, 2 suszone Mandragory, skrystalizowana woda
Sposób uwarzenia: Nalać do kotła 200 ml nalewki z piołunu.Mieszać energicznie, aż eliksir zmieni kolor na fioletowy.Dodać sproszkowany jeden róg jednorożca, aż eliksir zmieni kolor na czerwony.Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na żółty.Dodać skrystalizowaną wodę, aż eliksir zmieni kolor na turkusowy.Dodać 100 ml nalewki z piołunu, aż eliksir zmieni kolor na różowy.Mieszać, aż eliksir zmieni kolor na pomarańczowy. Dodać suszoną mandragorę, aż eliksir zmieni kolor na zielony.Dodać drugi sproszkowany róg jednorożca, aż eliksir zmieni kolor na turkusowy.Dodać skrystalizowaną wodę, aż eliksir zmieni kolor na indygo.Mieszać, aż eliksir zmieni kolor na pomarańczowy.Podgrzać, aż eliksir zmieni kolor na fioletowy. Dodać suszoną mandragorę, aż eliksir zmieni kolor na pomarańczowy.
Całkowity koszt składników: 60 fasolek

Eliksir Postarzający
Cechy charakterystyczne: barwa bladoróżowa
Działanie: Powoduje, że osoba się starzeje. Im więcej eliksiru się wypije, tym więcej przybywa lat. Działa około 5 - 7 godzin.
Składniki: 30 ml żółci pancernika, 40 g żabiego skrzeku, 100 g sproszkowanych much siatkoskrzydłych, 1 korzeń akonity, 1 litr wody deszczowej.
Sposób uwarzenia: Wlać do kociołka litr wody deszczowej i 15 ml żółci pancernika. Zamieszać 3 razy w kierunku według wskazówek zegara. Eliksir powinien być pomarańczowy. Dodać 100 g sproszkowanych much siatkoskrzydłych, mieszając energicznie przez około 1 minutę według wskazówek zegara. Dodać resztę żółci pancernika i zamieszać 2 razy według wskazówek zegara w temperaturze 100° C. Eliksir powinien mieć żółto-niebieski kolor. Dodać korzeń akonitu pokrojony w kostki i zamieszać 10 razy wolno według wskazówek zegara aż do uzyskania koloru pomarańczowego. Dodać całość żabiego skrzeku, dopóki nie otrzyma się koloru niebieskiego. Zamieszać pięć razy w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.. Eliksir powinien być barwy bladoróżowej.
Całkowity koszt składników: 65 fasolek

Eliksir Przywracający
Cechy charakterystyczne: miedziana barwa, waniliowy zapach
Działanie: Eliksir, który służy do cofania skutków różnych zaklęć rzuconych na różne przedmioty czy też zwierzęta. Nie działa na uroki czarnomagiczne.
Składniki: 10 ml smoczej krwi, 100 g oczu węgorza, 500 ml soku z boom berry, 5 kłów kielargonii, 1 bulwa wnykopieńka
Sposób uwarzenia: Do soku z boom berry dodać bulwę wnykopieńka i podgrzewać eliksir aż bulwa przestanie pulsować. Następnie utrzymywać go w temperaturze około 50 stopni i dodać 10 ml smoczej krwi. Zamieszać pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i odczekać około dziesięciu minut aż eliksir stanie się czerwony. Wówczas dodać kły kielargonii oraz oczy węgorze zgniecione wcześniej w moździerzu. Zamieszać jeszcze osiem razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po czym machnąć różdżką nad kotłem, wypowiadając słowo „Converto”.
Całkowity koszt składników: 70 fasolek

Eliksir Ravenclaw (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: niebieska barwa, zapach jagód
Działanie: Silna trucizna zakazana przez Ministerstwo tak jak wszystkie inne czarnomagiczne mikstury, po wypiciu z człowieka wydobywa się lekka błękitna mgła. Objawmy są nadmierne wymioty przez co człowiek wypluwa swój żołądek i swoje wnętrzności.
Składniki: 100 g jagód,  3 skorupki żmijoptaka, 20 ml jadu Bahanek, 10 ml wyciągu z szaleju Jadowitego, 2 nasiona jadowitej tentakuli
Sposób uwarzenia: Jagody rozgnieść, by wycisnąć z nich sok, który należy dolać do około 300 ml wody wraz z szalejem jadowitym i jadem bahanek. Taki roztwór należy zamieszać pięć razy na zimno, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie dopiero wrzucić go na ogień, doprowadzając do temperatury około 60 stopni. Dorzucić nasiona jadowitej tentakuli, które powinny w gorącym wywarze puścić maleńkie pąki. Zamieszać jeszcze siedem razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, po czym machnąć różdżką nad kotłem, wypowiadając spokojnie słowo „Ravenclaw”.
Całkowity koszt składników: 80 fasolek

Eliksir Rozdymający
Cechy charakterystyczne: pomarańczowa barwa, gęsty
Działanie: Eliksir ten powoduje rozdęcie się osoby, która go wypiła lub części ciała, które zostały nim ochlapane. Eliksir jest gotowy po 10 minutach od zrobienia i przestaje działać po 2 godzinach.
Składniki: 1 bezoar, 10 gałek ocznych od diabła morskiego, 3 szczurze śledziony, 2 pokrzywy
Sposób przygotowania: Wlać 1 litr wody do kociołka i podgrzać do temperatury stu stopni. Do wrzącej wody wrzucić 1 bezoar, mieszając według ruchu wskazówek zegara 10 razy. Eliksir powinien przybrać kolor brudno-zielony. Poczekać chwilkę i dodać 5 gałek ocznych, zamieszać. Eliksir powinien zmienić kolor na krwisty. Dodać 3 szczurze śledziony pokrojone w kostki i mieszać 15 razy wolno w przeciwnym ruchu niż wskazówki zegara.. Dodać resztę gałek ocznych diabła morskiego i mieszać według wskazówek 5 razy. Uzyskany eliksir powinien mieć barwę pomarańczową i być gęstą mazią.
Całkowity koszt składników: 70 fasolek

Eliksir Skurczający
Cechy charakterystyczne: ciemnobrązowy kolor
Działanie: Eliksir, który powoduje kurczenie różnych przedmiotów, zwierząt oraz ludzi. Uwarzony nieprawidłowo może doprowadzić nawet do śmierci.
Składniki: 2 mielone korzenie stokrotki, 4 obrane figi abisyńskie, 3 krojone gąsienice, śledziona szczura, 50 ml soku z pijawek, 1 kropla szaleju jadowitego, 10 ml nalewki z piołunu
Sposób uwarzenia: Najpierw należy poczynić odpowiednie przygotowania: zmielić dwa korzenie stokrotki, obrać cztery figi abisyńskie, a także pokroić trzy gąsienice. Następnie można wstawić kocioł z litrem wody na średni ogień i dolać do wody nalewkę z piołunu, a także malutką kroplę szaleju jadowitego. Zamieszać w obojętną stronę. Wrzucić do korzenie stokrotki, krojone gąsienicę i śledzionę szczura. Potem podgrzać eliksir do temperatury wrzenia i mieszać energicznie tak długo, aż śledziona całkiem się rozpadnie, a wywar stanie się jednolitą substancją. Na sam koniec dodać figi abisyńskie, mieszać tak długo aż eliksir przybierze barwę ciemnobrązową i schłodzić otrzymaną w ten sposób miksturę.
Całkowity koszt składników: 65 fasolek


Ostatnio zmieniony przez Huncwot dnia Sro 20 Cze 2018, 18:55, w całości zmieniany 1 raz
Huncwot
Huncwot

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Re: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów EmptySro 25 Kwi 2018, 20:47


Poziom bardzo trudny


Coxossis
Cechy charakterystyczne: gęsty, zielonka barwa
Działanie: Eliksir, który leczy złamane kończyny. Wystarczy posmarować je eliksirem i odczekać parę godzin, a kończyna będzie jak nowa.
Składniki: 4 kwiaty akonitu, 500 ml soku z boom berry, 5 fig abisyńskich, 30 ml żółci z pancernika, 200 g rdestu ptasiego, 1 jajo popiełka
Sposób uwarzenia: Do kociołka wlać pół litra soku z boom berry, do którego należy dodać także żółć pancernika. Zamieszać dwa razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i poczekać aż eliksir przybierze pomarańczowy kolor. Kiedy to rozgnieść figi abisyńskie, aby wydobyć z nich sok i dodać go do wywaru, ponownie mieszając dwa razy w ten sam sposób. Eliksir powinien zmienić barwę na brązowawą. W międzyczasie obrać ze skorupy jajo popiełka. Uwaga! Jest bardzo wytrzymała, więc trzeba ją najpierw jakoś rozbić. Dodać jajo popiełka i zmielony rdest ptasi do kociołka, mieszając energicznie do tego momentu aż eliksir stanie się gęsty i zacznie połyskiwać zielonym kolorem.
Całkowity koszt składników: 75 fasolek

Eliksir chroniący przed ogniem
Cechy charakterystyczne: purpurowa lub czarna barwa
Działanie: Eliksir używany do przechodzenia przez ogień bez szwanku. Po wypiciu wywołuje uczucie lodu i oziębłości w pijącym i zapewnia ochronę przed większością magicznych płomieni. Działanie utrzymuje się do około 30 minut.
Składniki: 30 ml krwi salamandry, 300 g brodawkolepu, 5 wybuchających muchomorów
Sposób uwarzenia: Do pół litra wody dodać krew salamandry i wstawić na duży ogień, doprowadzając wywar do temperatury około 50 stopni. Brodakolep rozgnieść i wrzucić do kotła, kiedy mikstura przybierze jednolity kolor. Mieszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak długo aż cały brodawkolep rozpuści się w eliksirze. Doprowadzić miksturę do wrzenia. Następnie należy jak najszybciej wrzucić do kotła wybuchające muchomory, aby czasem te nie postanowiły eksplodować w naszych rękach. Kiedy muchomory „zginą”, ostudzić miksturę i jeszcze raz zamieszać ją dziewięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Całkowity koszt składników: 90 fasolek

Eliksir Ciemności (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: czarna barwa, bezwonny i bezzapachowy
Działanie: Wypity przez ofiarę sprawia, że ta traci wzrok na około 3 godziny. Pijany w nadmiarze może jednak doprowadzić do trwałej ślepoty. Stosowanie eliksiru jest surowo zabronione przez Ministerstwo Magii.
Składniki: 10 ml jadu akromantuli, 2 skorupki żmijoptaka, 3 pędy jadowitej tentakuli
Sposób uwarzenia: Jad akromantuli wlać do 500 ml wody i wstawić do kotła, podgrzewając powoli do temperatury 60 stopni. Jaja żmijoptaka obrać skorupki i wrzucić do kotła tylko skorupki! Pamiętać o tym, gdyż w wielu eliksirach wykorzystuje się także jaja. W tym przypadku nie są one potrzebne, a nawet osłabią działanie eliksiry. Zamieszać cztery razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie dorzucić do kotła 3 pędy tentakuli. Podgrzać eliksir do 100 stopni, a kiedy tentakula zacznie wypuszczać niewielkie pędy, zamieszać miksturę jeszcze trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na koniec ostudzić cały eliksir i odczekać około dwudziestu minut. Eliksir jest gotowy, gdy przybierze czarną barwę, a także straci swą woń.
Całkowity koszt składników: 80 fasolek

Eliksir Giscopo
Cechy charakterystyczne: perłowa barwa, połyskujący
Działanie: Eliksir po tym jak natrze się nim oczy, pozwala widzieć w ciemności przez około godzinę.
Składniki: 3 Wybuchające muchomory, 300 g Ślazu, 200 g Składnika Standardowego, 200 ml nalewki z Piołunu, 200 g oczu Węgorza, 5 Skarabeuszy, 4 kolce Jeżanki
Sposób uwarzenia: Rozpocząć od namoczenia mieszanki standardowej w 500 ml wody o temperaturze 32 stopni przez równą godzinę. W międzyczasie zagotować w kotle wodę i dodać do niej nalewkę z piołunu. Niech ciecz bulgocze na malutkim ogniu przez 4 minuty. Pokroić drobno namoczone zioła i ślaz, wrzucić do cieczy i zamieszać 10 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie 5 razy w przeciwnym. Mikstura powinna być koloru intensywnej żółci. Rozgnieść skarabeusze w moździerzu i wsypywać po łyżce co minutę. Gotować wywar 2 godziny. Mikstura powinna przybrać kolor kości słoniowej. Wrzucić wszystkie muchomory do kotła (uwaga, nastąpi mały wybuch i część eliksiru może się wylać!). Gdy ciecz się uspokoi, zamieszać 4 razy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, po każdym zamieszaniu dodając 1 kolec jeżanki. Wywar powinien odstać 12 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie wsypać oczy węgorza i mieszać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aż eliksir uzyska perłowy kolor.
Całkowity koszt składników: 75 fasolek

Eliksir Niewidzialności
Cechy charakterystyczne: szara lub czarna barwa, musujący
Działanie: Eliksir czyniący niewidzialnym na krótki czas. Osoba, która chce być niewidoczna musi wypić eliksir lub ten musi być rozlany na niej, lub blisko niej.
Składniki: 2 włosy demimoza, 200 ml syropu z ciemiernika, 300 ml wody miodowej, 200 g oczu czarnego chrabąszcza, 1 śledziona nietoperza, 2 skrzydła nietoperza, 2 korzenie waleriany
Sposób uwarzenia: Do syropu z ciemiernika dolać wody miodowej i zamieszać, a następnie wlać do kotła. Na razie nie podgrzewać mikstury! Dorzucić korzenie waleriany i zgniecione w moździerzu oczy czarnego chrabąszcza i zamieszać dziesięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie podgrzać eliksir do temperatury 100 stopni i dodać skrzydła nietoperza oraz jego śledzionę. Mieszać eliksir energicznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż śledziona się rozpadnie. Po około 10 minutach wyjąć skrzydła nietoperza i dalej mieszać, aż do otrzymania jednolitej substancji. Wychłodzić eliksir do temperatury pokojowej i na sam koniec dodać dwa włosy demimoza. Można zamieszać miksturę jeszcze raz, ale nie jest to konieczne.
Całkowity koszt składników: 100 fasolek

Eliksir Wielosokowy
Cechy charakterystyczne: gęsty i podobny do błota, bąbelki powoli pękają na powierzchni, smak i kolor różni się w zależności w jaką osobę użytkownik się zamienia
Działanie: Po wypiciu eliksiru człowiek zamienia się w osobę, to której cząstkę wrzucił. Czas trwania to około godziny. Za pomocą Eliksiru Wielosokowego nie można zamienić się w zwierzę.
Składniki: 3 miarki ślazu, 2 miarki rdestu ptasiego, 4 pijawki, 3 chochelki much siatkoskrzydłych, skórka boomslanga, róg dwurożca, sproszkowany róg dwurożca, część osoby, w którą chcemy się zamienić (np. włos, paznokieć).
Sposób przygotowania: Dodać 3 miarki ślazu do kociołka (musi zostać zebrany podczas pełni księżyca), a także 2 miarki rdestu ptasiego do kociołka. Zamieszać 3 razy zgodnie ze wskazówkami zegara. Machnąć różdżką nad eliksirem i pozwolić mu warzyć się przez 80 minut dla cynowego kociołka,68 minut dla mosiężnego kociołka lub 60 minut dla miedzianego kociołka. Następnie dodać 4 pijawki do kociołka. Wrzucić 2 chochelki much siatkoskrzydłych do moździerza i rozdrobnić je na drobny proszek. Dodać 2 takie miarki rozgniecionych much do kociołka. Podgrzać na małym ogniu przez 30 sekund. Machnąć różdżką nad eliksirem, aby zakończyć ten etap warzenia. W kolejnym etapie przygotowywania mikstury dodać skórkę boomslanga do kociołka. Dodać róg dwurożca do moździerza, rozdrobnić na proszek. Następnie wrzucić proszek do kociołka. Podgrzać na wysokim ogniu przez 20 sekund. Machnąć różdżką nad eliksirem i pozwolić mu warzyć się przez 24 godziny dla cynowego kociołka,20 godzin i 24 minuty dla mosiężnego kociołka lub 18 godzin dla miedzianego kociołka. Po tym czasie dodać 1 chochelkę much siatkoskrzydłych do kociołka. Zamieszać 3 razy w stronę przeciwną do wskazówek zegara. Eliksir podzielić na kilka porcji. Następnie dodać odrobinę osoby, w którą chcesz się zamienić. Machnąć różdżką nad eliksirem, aby zakończyć proces warzenia.
Całkowity koszt składników: 90 fasolek, przy czym część osoby, w którą chcemy się zamienić musimy zdobyć fabularnie w sesji.

Eliksir Wiggenowy
Cechy charakterystyczne: połyskujący zielony kolor, miętowo-korzenny zapach
Działanie: Eliksir regenerujący zdrowie i leczący nawet ciężkie rany. Może jednak nie zadziałać w przypadku rozległych obrażeń wewnętrznych lub zbyt dużej utraty krwi.
Składniki: 300 ml soku z chorbotka, 2 kły chropianka, 100 ml śluzu gumochłona, 1 żądło żądlibąka, gałązka mięty, 250 ml soku z boom berry, 1 duszona mandragora, 3 krople wody miodowej, 50 ml rosy księżycowego kwiatu, 10 ml krwi salamandry, 1 róg jednorożca, 1 korzeń Tojadu, 100 g kory z drzewa wiggenowego, 100 ml syropu z ciemiernika
Sposób uwarzenia: Do pustego kociołka wlać sok z chorbotka oraz syrop z Ciemiernika. Zapalić ogień pod kominkiem i grzać tak długo, aż ciecz zmieni kolor na jadowicie żółty. Od razu należy dodać jad z żądła żądliboka, wyciskając go bezpośrednio z żądła. Zamieszać miksturę 5 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara i 11 przeciwnie. Ciecz powinna być koloru białego i wydzielać zapach ozonu. Pokroić uduszoną wcześniej mandragorę (3 godziny duszenia pod przykryciem w litrze wody o temperaturze 82 stopni Celsjusza) oraz rozkruszyć w moździerzu róg jednorożca. Sproszkowany róg wymieszać w osobnym naczyniu z krwią salamandry do uzyskania gładkiej mazi. Wlać do kociołka, wypłukując naczynie każdorazowo sokiem z boom berry. Pozostały sok oraz pokrojoną mandragorę również wlać do kociołka (nie mieszać!). Odstawić wywar na 3 dni w chłodne miejsce. Po tym czasie doprowadzić ciecz do wrzenia i gotować tak długo, aż stanie się przejrzysta. Dodać w ściśle ustalonej kolejności: 1 kropla wody miodowej, 1 kieł chropianka, 50 ml śluzu gumochłona, 1 kropla wody miodowej, 1 kieł chropianka, 50 ml śluzu gumochłona, 1 kropla wody miodowej i zamieszać dwukrotnie w kierunku ruchu wskazówek zegara. Ciecz powinna być konsystencji budyniu. Wyłączyć ogień. Srebrnym sztyletem pokroić korzeń tojadu i wymieszać z pokruszoną korą drzewa wiggen. Rozsypać po powierzchni kociołka. Wlać w sam środek rosę Księżycowego kwiatu i błyskawicznie zamieszać, aż do uzyskania szmaragdowego koloru cieczy. Na sam koniec wrzucić gałązkę mięty. Gotowa mikstura ma zielony, połyskujący kolor i roztacza miętowo-korzenny zapach.
Całkowity koszt składników: 130 fasolek

Eliksir Zapomnienia (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: barwa szarawa, delikatny zapach skoszonej trawy (ledwie wyczuwalny)
Działanie: Eliksir powodujący utratę pamięci spożywającego napój. Ofiara nie wie, co się stało przez ostatni tydzień. Wspomnienia da się odbudować, ale jest to długotrwały proces. Stosowanie tego eliksiru bez zgody Ministerstwa Magii jest surowo zabronione.
Składniki: 1 włos demimoza, 3 korzenie waleriany, 5 ziela lulka, 1 śledziona nietoperza, 30 ml żółci pancernika, 4 łodygi ogórecznika
Sposób uwarzenia: Do lodowatej wody (temperatura 4 stopni Celsjusza) wlać żółć pancernika. Rozciąć śledzionę nietoperza wzdłuż nożem, który wbito chociaż raz w serce (najlepiej sarny lub jelenia), a następnie gołymi rękoma napchać do rozcięcia ziela lulka i wcisnąć wszystko na samo dno kociołka przez około 5 minut. Pokroić korzenie waleriany w równą kostkę o wymiarach 0,5 centymetra. Wsypać do kociołka i zamieszać 57 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ciecz powinna mieć kolor czarnej kawy. Po 112 sekundach dodać włos demimoza, który spowoduje, że ciecz stanie się szara. Do delikatnie syczącej mikstury dodać niepokrojone łodygi ogórecznika. Podłączyć ogień i odczekać, aż mikstura zblednie do szarawego odcienia. Przelać jeszcze ciepłą miksturę do kryształowej butelki i zakopać pod korzeniami przynajmniej stuletniego dębu w dniu pełni i wykopać w dniu kolejnej pełni księżyca. Gotowy eliksir daje ledwie wyczuwalną woń skoszonej trawy.
Całkowity koszt składników: 145 fasolek

Maść niepamięci Doktora Ubbly’ego
Cechy charakterystyczne: czarna jak smoła; mimo że zwana jest maścią, tak naprawdę to płynny wywar
Działanie: Usuwa nieprzyjemne wspomnienia wywołujące pourazowe choroby psychiczne.
Składniki: 20 ml krwi salamandry, 200 ml nalewki z piołunu, 1 bezoar, 50 g skrzeloziela, 50 g kory drzewa wiggenowego, 1 kropla szaleju jadowitego
Sposób uwarzenia: Rozkruszyć bezoar w moździerzu. Do kociołka z 0,72 l wody o temperaturze 23 stopni Celsjusza wlać nalewkę z piołuna i pokruszyć korę z drzewa Wiggen. Mieszać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara tak długo, aż ciecz stanie się brązowa. Wlać krew salamandry cienkim strumieniem. Wsypać w 5 partiach cały pokruszony bezoar i podłączyć ogień pod kociołkiem na 3 minuty. Wyłączyć i wrzucić do środka skrzeloziele w całości. Gdy mikstura zacznie intensywnie parować na czerwono, wkropić kroplę szaleju. Eliksir przestanie parować, zmieniając kolor na czarny.
Całkowity koszt składników: 120 fasolek

Wywar Żywej Śmierci
Cechy charakterystyczne: bezbarwny i bezwonny
Działanie: Silny środek usypiający, powoduje omdlenia, które dla niedoświadczonego czarodzieja mogą wyglądać jak śmierć. Powoduje ją tylko w wypadku skrajnego przedawkowania. Na szczęście śmierć nie następuje natychmiastowo, a skutki przedawkowania można wyleczyć Eliksirem Przebudzenia.
Składniki: 2 korzenie Asfodelusa, 400 ml nalewki z Piołunu, 4 korzenie Waleriany, 1 fasolka Sopophorusa
Sposób uwarzenia: Wlać nalewkę z piołunu do lodowatego kotła (najlepiej wyjętego po dwóch godzinach z zimnej wody źródlanej) i odczekać, aż samoistnie zacznie bulgotać. Wtedy podłączyć ogień pod kociołkiem i zamieszać 25 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Potargać w rękach korzenie waleriany. Powinny w tym momencie unieść się spiralne obłoki. Zostawić eliksir na wolnym ogniu i pokroić korzenie asfodelusa w drobną kostkę. Wsypać ją do moździerza i trzeć tak długo, aż pojawi się brunatny sok. Dodać go do kotła wraz z resztą korzeni. Eliksir mocno zabulgocze i zmieni bartwę na jadowicie zieloną. Srebrnym sztyletem naciąć fasolkę Sophorusa i wycisnąć cały sok do kotła. Zamieszać 10 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następnie 1 raz przeciwnie. Powtarzać ten rytuał, dopóki eliksir nie zrobi się całkowicie przezroczysty. By sprawdzić moc eliksiru, należy wrzucić jedno gęsie piórko do kociołka. Jeśli spłonie, oznacza to prawidłowo przyrządzony eliksir.
Całkowity koszt składników: 125 fasolek

Huncwot
Huncwot

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Re: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów EmptySro 25 Kwi 2018, 21:16


Poziom ekstremalnie trudny


Antidotum na Eliksir Spokojnej Śmierci
Cechy charakterystyczne: czerwona barwa i czerwona mgła unosząca się z nad kociołka
Działanie: Eliksir przeciwdziała skutkom czarnomagicznego Eliksiru Spokojnej Śmierci.
Składniki: 1 kwiat moly, 5 ml krwi jednorożca, 10 otwornic, 20 ml smoczej krwi, 20 ml rosy z księżycowego kwiatu, 2 korzenie mandragory
Sposób uwarzenia: Oberwać z kwiatu moly wszystkie płatki i zalać je w miedzianej miseczce krwią smoka. Odczekać tydzień, aż płatki zrobią się czerwone i wsiąkną całą krew. Mandragorę pokroić w kostkę (o boku 5 centymetrów) i dodać do 0,5 litra czystej wody o temperaturze 5 stopni Celsjusza w kociołku. Po godzinie podłączyć ogień. Gotować przez całą noc (12 godzin) na wolnym ogniu, aż korzeń nie zmięknie (sprawdzić, czy łatwo nabija się na różdżkę). Do eliksiru dodać zamoczony we krwi smoka kwiat moly i dokładnie mieszać w dowolny sposób przez 7 minut i 23 sekundy. Eliksir zacznie buchać pomarańczową mgłą o zapachu krwi. Połowę otwornic wrzucić w całości do mikstury, a drugą połowę pokroić w miarę równe paski i dorzucić do eliksiru. Wyłączyć ogień pod kociołkiem i na zmianę wlewać: 1 ml krwi jednorożca oraz 4 ml rosy z księżycowego kwiatu. Na koniec zamieszać powoli miksturę 4 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gotowy eliksir jest czerwony i unoszą się nad nim obłoki w tym samym kolorze.
Całkowity koszt składników: 140 fasolek
Odkrywca: Franz Krueger

Antidotum na Veritaserum
Cechy charakterystyczne: śnieżno-biała barwa
Działanie: Eliksir mający przeciwdziałać skutkom Veritaserum.
Składniki: 4 pancerze chropianka, 2 skrzydła elfów, 1 róg garboroga, 20 ml krwi salamandry, 1 kwiat moly, 50 g skrzeloziela, 100 g kory drzewa wiggenowego
Sposób uwarzenia: Pancerze chłopianka rozetrzeć bokiem sztyletu i wrzucić do kociołka z wrzącą wodą (obojętnie ile wody). Następnie wrzucić do kotła całe skrzeloziele i odczekać, aż się rozpadnie i pojedyncze kawałki będą pływać po powierzchni. Wyłączyć ogień i kiedy mikstura osiągnie 20 stopni Celsjusza, dodać pokruszoną w dłoniach korę. Mieszać przez 15 minut przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aż zacznie się unosić perłowy dym. Wrzucić oberwane płatki z kwiatu moly i odstawić eliksir na około godzinę, aż nabierze srebrnego koloru. Opalić nad ogniem róg garboroga i w całości wrzucić do mikstury. Zamieszać złotą chochlą 2 razy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wrzucić skrzydła elfów i wyłowić je po 4 minutach, aż eliksir zmieni kolor na biały. Ciągle mieszając zgodnie z ruchem wskazówek zegara wlać krem salamandry. Zakończyć mieszanie, kiedy pojawi się 7 bąbel na powierzchni.
Całkowity koszt składników: 150 fasolek

Eliksir Amnezji (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: czarna barwa, bezwonny
Działanie: Eliksir powoduje kompletną amnezję u osoby, która go wypije. Ofiara nie wie nawet, kim jest. Wspomnienia da się odbudować, ale jest to długotrwały proces. Stosowanie tego eliksiru bez zgody Ministerstwa Magii jest surowo zabronione.
Składniki: 2 włosy demimoza, 2 fasolki sopophorusa, 5 małych nasion belladony, 3 żądła Żądlibąka, 10 kłów węża, 4 muszle toksyczka, 1 nasiono jadowitej tentakuli
Sposób uwarzenia: Zgnieść prawą stroną klingi srebrnego miecza fasolki sopophorusa, aż pękną i puszczą sok. Wycisnąć go bezpośrednio do butelki z 232 mililitrami wody z stawu blisko wierzb. Najlepiej, by woda była zebrana w pełnie księżyca. Zakopać butelkę metr pod ziemią na cmentarzu obok grobu czarnoksiężnika na pełny cykl księżyca. Po tym czasie wlać ciecz o barwie brunatnej do kociołka. Zapalić ogień. Gdy minie 7 minut, dodać nasiono jadowitej tentakuli. Odczekać, aż całkowicie się rozpadnie. Zamieszać 12 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara. Rozetrzeć w moździerzu muszle toksyczka na drobny proszek i dodać w dwóch porcjach (najpierw 2/3, później 1/3 całości). Wyłączyć ogień i odczekać kwadrans, aż mikstura zrobi się pomarańczowa. Miedzianym młotkiem rozbić kły węża i dodać je do mikstury. Zasyczy i zmieni barwę do bordowej. Włosami demimoza związać wszystkie żądła żądliboka i powoli zamoczyć w eliksirze. Trzymać zanurzone ponad linię włosów przez 21 minut. Błyskawicznie wyjąć i dodać w ciągu 15 sekund od wynurzenia belladonę. Eliksir powinien zmienić kolor na czarny.
Całkowity koszt składników: 180 fasolek

Eliksir Męczeńskiej Śmierci (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: czarna barwa, bezwonny
Działanie: Eliksir powoduje rozległe obrażenia wewnętrzne i krwotoki. Eliksir Męczeńskiej Śmierci doprowadza do śmierci ofiary w męczarniach w przeciągu kilku godzin, do dwóch dób w przypadku osób wyjątkowo wytrzymałych. Wyleczyć go można jedynie Wywarem z krwi Jednorożca. Oczywiście ta czarnomagiczna mikstura jest zakazana przez Ministerstwo Magii.
Składniki: 3 pędy jadowitej tentakuli, 2 kwiaty księżycowego kwiatu, 2 jagody zmory, 10 ml jadu akromantuli, 3 muszle toksyczka
Sposób uwarzenia: Do fiolki z jadem akromantuli wrzucić jagody zmory i mocno trząść zakorkowanym naczyniem, aż barwa jadu nie zmieni się na jadowicie fioletową. Wlać spienioną do kotła z wrzącą wodą (2 litry) i odczekać, aż zgęstnieje do konsystencji budyniu. Zgasić ogień. Na wierzchu gęstej mazi położyć kwiaty. Czekać tak długo, aż kwiaty zostaną zatopione przez maź (ok. 3 tygodni). Po tym czasie dodać potłuczone młotkiem muszle toksyczka. Zaczną się rozpuszczać, rozrzedzając tym samym maź. Gdy rozpuszczą się całkowicie (ok. 3 tygodni), dodać drobno posiekane pędy tentakuli. Zamieszać 61 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara. Zagotować, aż do uzyskania barwy smoły
Całkowity koszt składników: 260 fasolek

Eliksir Przebudzenia
Cechy charakterystyczne: lazurowa barwa
Działanie: Eliksir, który powoduje, że pijący nie może zasnąć. Wydaje się, że używany jest również do obudzenia silnie śpiącego lub przebywającego w śpiączce. Eliksir ten jest również antidotum na Wywar Żywej Śmierci.
Składniki: 4 kły węża, 400 g składnika standardowego, 3 żądła żądlibąka, 3 korzenie tojadu, 1 bulwa wnykopieńka
Sposób uwarzenia: Do kociołka z 1 litrem wody wrzucić energicznie bulwę wnykopieńki, by ta puściła pędy. Szczypcami chwycić żądła żądlibąka i wycisnąć z nich cały jad. Pęd obumrze i cały schowa się pod wodą o barwię fioletowej. Podłączyć ogień pod kociołkiem i grzać miksturę, aż nie osiągnie barwy indygo. Błyskawicznie zamieszać ją 1 raz w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dosypać składnika standardowego i dusić to pod przykryciem przez 3 godziny. Wbić w każdy korzeń tojadu po jednym kle węża i ostatnim z nich spiąć wszystkie korzenie razem. Taki zestaw wrzucić do kociołka i zestawić z ognia. Eliksir powinien mieć kolor lazurowy i będzie można się w nim przejrzeć jak w lustrze.
Całkowity koszt składników: 150 fasolek

Eliksir Rozpaczy (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: barwa szmaragdowozielona
Działanie: Tajemniczy eliksir, niebezpieczny w użyciu. Powoduje ból, odurzenie i przywraca przykre wspomnienia u osoby, która go zażyła. Ponadto wywołuje lęk, delirium, skrajne pragnienie i silny ból brzucha pijącego. Właściwie efekt podobny jest do zaklęcia Cruciatusa.
Składniki: 10 ml jadu akromantuli, 10 ml smoczej krwi, 4 skórki boomslanga, 20 ml jadu bahanek, 2 skorupy żmijoptaka, 2 fasolki sopophorusa, 1 jagoda zmory
Sposób uwarzenia: Skórki boomslanga wyprażyć na Słońcu, aż zaczną zostawiać pyłek na palcach po dotknięciu. Pokruszyć je w dłoniach do litra wody w kociołku o temperaturze 21 stopni Celsjusza. Wlać jad akromantuli do smoczej krwi i zamieszać butelką 3 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Krew powinna być konsystencji galaretki. Przelać to do kociołka i podłączyć ogień. Gdy eliksir nabierze koloru fuksji i zacznie pachnieć bzem, dodać fasolki w całości. Zaczną podskakiwać, więc należy zakryć kociołek. Gdy ucichną odgłosy uderzania, odkryć naczynie. Roztarte w moździerzu skorupy żmijoptaka wsypać do kociołka. Zaczną się unosić spiralne, różowe obłoczki. Odstawić kociołek z ognia na 14 godzin i 37 minut. Wtedy na nowo postawić kociołek na ogniu i dodać jad bahanek. Eliksir mocno zabulgocze i będzie błyskawicznie zmieniał kolory. Kiedy zmieni kolor na turkusowy, wrzucić jagodę zmory. Gotowy eliksir zmieni kolor na szmaragdowozielony.
Całkowity koszt składników: 170 fasolek

Eliksir Spokojnej Śmierci (eliksir czarnomagiczny)
Cechy charakterystyczne: bezbarwny i bezzapachowy
Działanie: Ofiara, która wypije ten eliksir z każdym dniem będzie traciła siły, aż w końcu zaśnie na wieki. Zwykle efekt śmiertelny, jeśli czarodziej nie przyjmie antidotum, pojawia się mniej więcej po tygodniu. Czasami trudno odróżnić zwykłe przemęczenie od działania tego eliksiru, dlatego Ministerstwo Magii przestrzega przez Eliksirem Spokojnej Śmierci i nakazuje ostrożność. Oczywiście stosowanie eliksiru jest zakazane przez Ministerstwo Magii.
Składniki: 4 korzenie waleriany, 2 korzenie nocnego cienia, 1 g ziela anielskiej surmy, 6 kolców jeżanki, 1 śledziona nietoperza, 10 kłów węża, 4 kwiaty asfodelusa, 2 skorupki żmijoptaka
Sposób uwarzenia: Rozetrzeć w moździerzu skorupki jaj żmijo ptaka na drobny pyłek. Wsypać go na dno pustego kociołka i zrobić w proszku dołek. Umieścić w nim ziele anielskiej surmy i zasypać pyłkiem. Podłączyć ogień pod kociołkiem i czekać, aż pokruszone skorupki zaczną się przypalać. Wrzucić do kotła pokrojoną śledzionę nietoperza i –dosłownie- smażyć, aż zmieni kolor na różowy. Dopiero wtedy zalać wszystko 2 litrami wody z cmentarza. Zamieszać eliksir 5 razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Powtarzać mieszanie co minutę przez pół godziny. Pokroić w paski korzenie waleriany oraz nocnego cienia i wrzucić do kotła. Eliksir zmieni kolor na bordowy. Zestawić kociołek z ognia i odstawić eliksir na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie mikstura powinna mieć kolor różowy. Kolce jeżanki i kły węża roztłuc młotkiem lub moździerzem z miedzianą główką i wsypywać po łyżeczce co 2 minuty, aż do wykorzystania wszystkiego. Zamieszać miksturę 23 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara, 3 przeciwnie, 5 zgodnie i znów 3 razy przeciwnie. Mikstura powinna pachnieć skoszoną trawą i przybrać taki sam kolor. Zagotować eliksir i na wierzch wrzucić w całości kwiaty asfodelusa. Gdy utoną, eliksir zacznie robić się bezbarwny i bezwonny. Gdy będzie widać dno kociołka, zgasić ogień.
Całkowity koszt składników: 200 fasolek
Odkrywca: Franz Krueger

Felix Felicis
Cechy charakterystyczne: wyglądem przypomina płynne złoto; kropelki skaczą jak złote rybki na powierzchni eliksiru
Działanie: Zwiększa szczęście pijącego, sprawia że przez cały dzień wszystko mu się udaje. Wszystko brzmi pięknie, prawda? Jednak nadużywanie Felix Felicis powoduje zawroty głowy i lekkomyślne zachowanie. W dużych ilościach eliksir ten jest nadto niezwykle trujący. Poza tym receptura jest przeklęcie trudna, proces uwarzenia długi i bardzo łatwo uwarzyć go nieprawidłowo.
W realiach forum eliksir Felix Felicis wypity podczas eventu, sesji z Mistrzem Gry lub pojedynku daje stały modyfikator +2 do kości do wszystkich akcji wykonywanych przez gracza.
Składniki: 4 jaja popiełka, 2 bulwy cebulicy, 4 czułki szczuroszczeta, 200 ml nalewki z tymianku, 5 skorupek żmijoptaka, sproszkowana ruta zwyczajna
Sposób uwarzenia: Srebrnym młoteczkiem na jedwabnej chuście należy bardzo ostrożnie rozbić skorupki jaja żmijoptaka na drobne kawałeczki. Wsypać odłamki do pustego, złotego kociołka i zalać je cienkim strumieniem źródlaną wodą z podnóża Himalajów, aż do momentu, gdy w kociołku zrobi się menisk wypukły. Zostawić skorupki na 3 miesiące w spokojnym miejscu, aż się nie rozpuszczą. Jeśli po 3 miesiącach, skorupki nie będą rozpuszczone, należy każdego dnia o tej samej porze doglądać ich, aż ten stan się zmieni. Zapalić ogień pod kociołkiem i gdy menisk zniknie, wrzucić pojedynczo jaja popiełka. Uwaga! Po każdym jajku nastąpi podniesienie się temperatury mikstury i buchająca para może oparzyć! Czułki szczuroszczeta moczone przez 3 tygodnie w nalewce tymiankowej należy z niej wyłowić (gołymi palcami) i wrzucić do gotującej się mikstury. Miedzianą chochelką należy zamieszać ostrożnie miksturę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara tylko RAZ. Ciecz powinna być koloru herbaty. Odstawić na miesiąc. Podczas nowiu następującego po miesiącu czekania należy wlać pozostałą nalewkę tymiankową. Eliksir stanie się żółty, a pojedyncze krople będą skakać nad powierzchnią. Następnie należy wsypać parę garści sproszkowanej ruty. Eliksir powinien lśnić na perłowo, ale nie zmienić swojej barwy. Bulwy cebulicy należy pokroić w idealną kostkę o bokach 3 milimetrów i wsypać do kociołka. Ten należy podnieść i zdecydowanym ruchem unieść na ponad 20 centymetrów i gwałtownie postawić. Nie przejmować się, jeśli ciecz się wyleje. Taką miksturę należy Zostawić na dwa miesiące, pamiętając, by co dwa dni podłączyć ogień pod kociołkiem i doprowadzić do wrzenia. Po ostatnim podgrzaniu powinno zostać około 1/15 pojemności kociołka. Na koniec machnąć różdżką nad kociołkiem, wytyczając ósemkę i wymawiając inkantację „Felixsempra”. Gotowy eliksir jest barwy złota.
Całkowity koszt składników: 250 fasolek

Lakier przeciwko Urokom
Cechy charakterystyczne: srebrzysta barwa, gęsta substancja
Działanie: Magiczna substancja; eliksir, który chroni przedmiot nim powleczone przed negatywnym skutkiem uroków.
Składniki: 100 ml śluzu gumochłona, 100g oczu czarnego chrabąszcza, 2 kły węża, 200 ml oleju rycynowego, 100 g jedwabiu (skóry) garboroga, 2 pióra hipogryfa, 1 szpon hipogryfa
Sposób uwarzenia: Do kociołka wlać śluz gumochłona oraz olej rycynowy. Dokładnie wymieszać, aż mikstura nie zrobi się kleista. Jedwab należy ostrożnie pokroić w cienkie paseczki srebrnym sztyletem (opisanego runami) i pojedynczo wrzucać do kleistej mazi. Gdy eliksir zmieni kolor na biały, należy niezwłocznie zaprzestać wrzucania skóry. Rozkruszyć kły węża w moździerzu wraz ze szponem i wsypać z wysokości 15 centymetrów nad górną krawędzią kociołka. Eliksir powinien zabulgotać i zmienić barwę na szarą. Do mikstury wetknąć pióra hipogryfa, koniecznie piórami do dołu. Zapalić ogień pod kociołkiem i odczekać, aż w mazi zrobi się lejek. Do niego wsypać oczy chrabąszcza i intensywnie zamieszać, aż mikstura zrobi się srebrna.
Całkowity koszt składników: 130 fasolek

Szkiele-wzro
Cechy charakterystyczne: pali w przełyku, obrzydliwy smak i zapach, barwa biała
Działanie: Ten eliksir sprawia, iż kość zostaje "wyhodowana". Cały proces trwa 8 godzin i może być całkiem bolesny.
Składniki: 50 mililitrów akonityny, dwa kolce jeżozwierza, 100 gram kory drzewa Wiggen, 10 gram ślazu.
Sposób uwarzenia: Litr wody należy podgrzać do temperatury osiemdziesięciu stopni. Następnie należy dodać 25 mililitrów akonityny i pomieszać dokładnie w kociołku dwa razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Eliksir powinien przybrać barwę niebieską. Dodać dwa kolce jeżozwierza przełamane na pół. Odstawić do ciepłego miejsca na dziesięć minut. W tym czasie pokroić korę drzewa Wiggen na cienkie paski. Przenieść eliksir z powrotem na palenisko i rozgrzać go do temperatury pięćdziesięciu stopni. Dodać korę drzewa wiggen, a także ślaz. Na koniec dodać pozostałą część akonityny i zamieszać w kociołku pięć razy w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Eliksir należy przelać do szklanych butli i odstawić w ciemne, zimne miejsce. Dojrzewa w ciągu trzech dób, po tym czasie nadaje się do użycia. Ma barwę białą i obrzydliwie pachnie i smakuje.
Całkowity koszt składników: 150 fasolek

Veritaserum
Cechy charakterystyczne: bezwonny, bezbarwny, przypomina wodę
Działanie: Po jego wypiciu człowiek pytany o różne rzeczy odpowiada w miarę wyczerpująco i zawsze szczerze. Prawo czarodziejów wyraźnie określa granice, kiedy wolno użyć mikstury, ale nie zawsze te zasady są stosowane w praktyce. Tylko 3 krople wystarczą, by osiągnąć pożądany efekt.
Składniki: Ziemia, w której hodowana była mandragora, szczypta bezoaru, sproszkowany róg buchorożca, nalewka z piołunu.
Sposób uwarzenia: Wszystko wydaje się na pozór łatwe, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Eliksir trzeba zacząć wywarzać podczas trwania pełni księżyca. Nalewkę z piołunu należy podgrzać do temperatury pięćdziesięciu stopni i dodać nieco ziemi, w której rosła mandragora. Zamieszać trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodać szczyptę bezoaru, a także sproszkowany róg buchorożca. Ściągnąć z ognia i dać do ciemnego miejsca, gdzie nie znajdą eliksiru promienie słoneczne. Eliksir dojrzewa przez cały miesiąc - od pełni do pełni. Prawidłowo uwarzony jest bezwonny oraz bezbarwny.
Całkowity koszt składników: 200 fasolek

Wywar z krwi Jednorożca
Cechy charakterystyczne: czerwona barwa, choć wydaje się, że mikstura mieni się nieraz kolorami tęczy
Działanie: Niezwykle cenny eliksir przez wzgląd na ograniczenie sprzedaży krwi Jednorożca przez Ministerstwo Magii. Krew tę bowiem można pozyskiwać tylko z Jednorożców, które zmarły śmiercią naturalną, nie zezwala się na zabije tych stworzeń. Wywar z krwi Jednorożca potrafi jednak zniwelować praktycznie każdą truciznę i uleczyć z każdej choroby, czy nawet pozornie śmiertelnych ran.  
Składniki: 10 ml krwi jednorożca, 3 kwiaty anjelici, 1 kwiat moly, 2 korzenie mandragory, 20 ml krwi smoka, 300 g kamienia księżycowego, 6 czułków szczuroszczeta
Sposób uwarzenia: Do dwóch litrów wody o temperaturze 22,3 stopnia Celsjusza wlać krew smoka (najlepiej czarnego hybrydzkiego). Oberwać płatki z kwiatów (anjelici i moly) i wsypać wszystkie razem do kociołka. Odstawić miksturę na tydzień (co do godziny) i w trakcie pełni księżyca wsypać roztarty na proszek kamień księżycowy. Mikstura, chociaż przeźroczysta, zacznie mienić się różnymi barwami. Rozpalić ogień pod kociołkiem i doprowadzić wywar do wrzenia. Następnie wrzucić pokrojone w paski mandragory i porwane w dłoniach czułki szczuroszczetów. Mieszać sto razy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Ciecz powinna mieć kolor pomarańczowy. Zestawić z ognia na godzinę. Gdy mikstura nabierze zapachu mydła, ostrożnie wlać krew jednorożca, jednocześnie mieszając przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aż mikstura przybierze koloru czerwieni. Im dłużej eliksir będzie „odstany” po uwarzeniu, tym mocniejsze ma działanie.
Całkowity koszt składników: 300 fasolek

Wywar z Mandragory
Cechy charakterystyczne: mikstura o brązowo-czerwonym kolorze
Działanie: Pozwala na uleczenie spetryfikowanych.
Składniki: 3 duszone mandragory, 10 ognistych nasion, 5 skarabeuszy, 2 kwiaty anjelici, 100 g zmielonych liści belladony, 10 ml krwi salamandry
Sposób uwarzenia: Do pustego kociołka wlać krew salamandry oraz zmielone liście belladony. Chochlą rozcierać liście w krwi, aż nie uzyska się gładkiej mazi. W drugim kotle dusić w litrze górskiej wody 3 mandragory przez 5 godzin. Przelać całość do kociołka z krwią i liśćmi. W moździerzu rozetrzeć skarabeusze (koniecznie z wyłupionymi oczami) i wsypać do kotła, gdy mikstura osiągnie temperaturę 85 stopni Celsjusza. Wyłoni się zielony obłok pary. Wrzucić kwiaty anjelici i przykryć kociołek pokrywką. Gotować tak przez całą noc (12 godzin). Następnie co godzinę należy wrzucać po jednym ognistym nasionku. Po wrzuceniu ostatniego, należy zamieszać 10 razy w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara.
Całkowity koszt składników: 155 fasolek
Sponsored content

Księga Eliksirów Empty
PisanieTemat: Re: Księga Eliksirów   Księga Eliksirów Empty

 

Księga Eliksirów

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Księga eliksirów
» Księga Zaklęć
» Składniki eliksirów
» System eliksirów
» Klasa eliksirów

Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Marudersi :: 
Organizacja
 :: 
Zasady
 :: Magiczne Księgi
-